13 Aralık 2011 Salı

Öyle böyle değil:)

Çakma plastik kış domatesi değil, Antakya'dan ev yapımı domates+biber salçası karışımı, bol kuru soğan, doğranmış değil dişleri hafifçe patlatılmış sarmısak, Kazdağları'ndan toplanmış defne yaprağı, biberiye, tane karabiber, hindistancevizinin ufak versiyonunun rendesi, deniz tuzu, Hindistan'dan yıldız anason, biraz kimyon, mutfakta ele geçen iki ufak mandalinanın suyu, geriye kalan mandalinaların şerit soyulmuş kabuğu,  Küçükkuyu'dan halis zeytinyağı, çeşme suyu değil iyi su ve... Bunların tamamı için sonsuz şükür, sevgi, aşk eklenir  geceden suya, uykuya yatırılmış bildiğiniz kurufasulyenin üzerine, şifa/afiyet niyetiyle gülümseyerek kapatılır düdüklü tencerenin kapağı:) Beş dakika sonra fısırdamaya başlar mor kulaklı güzel tencere, mutfaktan eve yayılan o sihirli koku içe çekile çekile... Eli kulağındadır, ''ben piştim'' der birazdan, bir eve değil, kaç eve yeter, yetişir bereketi, bolluğu, lezzeti:) Yemek dediğin öyle iş olsun diye değil, aşkla, tutkuyla, farklılığa cesaretle, neticeden korkmadan, güle-oynaya pişirilmeli. E daha ne OLsun? Şükürler OLsun, afiyet OLsun demeli... :)

9 yorum:

Baturhan dedi ki...

Bensiz kurufasulye yenir mi, bu bana yapılır mı.. Olmuyor böyle..

Handan Demiralp dedi ki...

İçinde ceset yok ama bizimkinin Batos, açar mı seni böyle baharatlı-maharatlı, Hint usûlü kurufasulye?:)Daima buyur, gel, gelin, beraber de kaşık sallayalım inşallah. Bekliyoruz, kucaklıyoruz...

Baturhan dedi ki...

Bizim sofra adabımız vardır kardeşim, etoburuz diye oturduğumuz her masaya kendimize göre menü talep etmeyiz. Ne konursa önümüze efendice yeriz... Sanki senin masanda oturup da senin mutfağından çıkma yemekleri hiç yememişiz gibi yazıyorsun..Allah Allah yahu....

Handan Demiralp dedi ki...

Kızma kızma... Senin bizim soframızda her zaman yerin olduğunu bile bile, kızma şimdi durup dururken:) Kucaklıyoruz...

Baturhan dedi ki...

Valla gelirim oraya, kimi bulursam boca ederim gazozu üzerine... Bana tarihi tekerrür ettirmeyin.. Bu da böyle biline..:)

Aşkın dedi ki...

Yemezler,o herzaman olmaz.O günden sonra asitli içecekler hayatımızdan çıktı:))))))

Handan Demiralp dedi ki...

He he:) En son senin spesiyaliten olan ''Sprite soslu İspanyol Tavuğu'' ile bitti o iş Batos, adam vejetaryen olmayı seçti yani, o derece:)

Çiğdem Atabey dedi ki...

Aşkın'a kocaman bravo!...
neyse artık, biz giderken etimizi / tavuğumuzu götürürüz kocacım... :))))

Baturhan dedi ki...

Körelmiş adamcağız ne yapsın mecburiyetten.. Evdeki kedilerimi yesin...